RENDKÍVÜLI ÜLÉST TARTOTT A VÁRMEGYEI KÖZGYŰLÉS

Rendkívüli ülést tartott november 29-én Békés Vármegye Önkormányzatának Közgyűlése Békéscsabán, a Vármegyeházán.

A közgyűlés közmeghallgatással vette kezdetét, melyen egyedül Simonka György, Pusztaottlaka polgármestere élt a lehetőséggel és tette fel kérdéseit a testületnek. A település vezetője a közgyűlés által tárgyalt határon átívelő magyar-román egészségügyi projekttel kapcsolatban arra kérdezett rá, hogy a 10,294 millió eurós forrásból miért nem a vármegyében működő háziorvosi praxisokat fejlesztik. Molnár Sándor elnök hangsúlyozta: egészségügyi szakembereket és kórház igazgatókat is felkértek véleményezésre, szakmai vélemény alkotására, hogy melyek azok a területek, intézmények és osztályok, ahol ezeket a fejlesztéseket hatékonyan, Békés vármegye lakosságának érdekében lehet elvégezni. Az elnök kiemelte: a projektet december másodikáig kell benyújtania az önkormányzatnak ahhoz, hogy ne essen el a vármegye a fejlesztési lehetőségtől.

A testület elsőként a 2024. évi költségvetésről szóló önkormányzati rendelet módosítását fogadta el, amely 3,6 millió forint előirányzat módosítást (növelést) tartalmaz. Az államháztartáson kívüli források átadásáról és átvételéről szóló önkormányzati rendelet-tervezet elfogadását is áttekintették a képviselők. Az előterjesztésben szerepel, hogy önkormányzati támogatás pályázati úton igényelhető civil szervezetek részére. A rendelet-tervezet mellékletében pályázati adatlap található meg. A pályázati igényekkel kapcsolatos döntési jogkörök a már kialakult gyakorlatnak megfelelően a Közgyűlés, a Társadalmi Kapcsolatok Bizottsága és az Elnök között oszlanak meg.

A képviselők megszavazták a Békés vármegyei területi nemzetiségi önkormányzatokkal kötendő közigazgatási szerződések elfogadását, amely értelmében a Békés vármegyében működő négy területi önkormányzat (német, roma, román és szlovák) részére a Békés Vármegyei Önkormányzati Hivatal megállapodást köt helyiséghasználatra, valamint további feltételek biztosítására és a feladatok ellátására vonatkozóan.

A közgyűlés döntött támogatási kérelmek benyújtásáról az Interreg VI-A Románia-Magyarország Program stratégiai felhívással kapcsolatban, amelyben két projekttel is érdekelt a vármegyei önkormányzat, az egyikben mint vezető kedvezményezett, a másikban partnerként. A program tervezésekor Békés Vármegye Önkormányzata és az Arad Megyei Tanács „Az egészségügyi ellátáshoz való egyenlő hozzáférés biztosítása és az egészségügyi rendszerek rugalmasságának elősegítése, beleértve az alapellátást, valamint az intézményi ellátásról a családi és közösségi alapú ellátásra való áttérés elősegítése” elnevezésű célkitűzést jelölte meg. A projektben megvalósul többek között a Békés Vármegyei Központi Kórház Onkológia épületének felújítása és megtörténik számos korszerű szakmai eszköz beszerzése. Az orosházi Dr. László Elek Kórház és Rendelőintézetben a II. emelet Keleti, Nyugati és Déli szárnyát érintő felújítás valósulhat meg, valamint bővítik az orvosi gázellátást, korszerűsítik a gázközpontokat.

A képviselők áttekintették a 2025. évi közgyűlési munkatervet is. Mucsi András képviselő jelezte, hogy már az előző héten Geszten tartott kihelyezett munkaülést bizottságuk, számos településen céljuk jelen lenni. Molnár Sándor vármegyei elnök hangsúlyozta: szeretné visszahozni azon régi szokást, hogy kihelyezett közgyűlést tartsanak a vármegye számos településén, ezzel is erősítve a települési kapcsolatokat.

Megválasztották a Békés Vármegyei Aktivitás Nonprofit Kft. felügyelő bizottságának elnökét és tagjait. Molnár Sándor elnök javaslatára a ciklus végéig az elnöki pozíciót Mucsi András tölti be, míg tagként Seres Pétert és Farkas Tamást jelölték ki.

A Békés Vármegyei Értéktár Bizottságba is megtörtént a tagok delegálása. Molnár Sándor elnök javaslatára Harangozó Imre magyar néprajzkutató, Ambrus György Venesz-díjas szakács, dr. Bácsmegi Gábor, a Munkácsy Mihály Múzeum igazgatója továbbra is vállalta a tagságot. Új tagként került be a bizottságba Szente Béla, a Csabagyöngye Kulturális Központ igazgatója, Pál Miklósné, a Békés Megyei Népművészeti Egyesület elnöke, valamint Mucsi András és Seres Péter képviselők, a bizottság új elnöke Molnár Sándor lett.

Az elnök ismertette, hogy jelenleg 61 településen működik helyi értéktár bizottság. Rendkívül fontosnak nevezte, hogy tisztában legyünk értékeinkkel, adottságainkkal, hiszen ezek a helyi kötődést erősítik. Mucsi András, a Társadalmi Kapcsolatok Bizottsága elnökeként vállalta azt a feladatot, hogy azon településeken ahol nincs értéktár, felveszi a kapcsolatot és biztatja a helyieket arra, hogy alakítsák meg azt és értékeiket gyűjtsék össze, mutassák be azokat a vármegyében élőknek.