Elindult a ROHU621 DENIM projekt: Békés és Arad megye összefogásával új szintre lép a határon átnyúló egészségügyi fejlesztés

2025. június 18-án nagyszabású nyitókonferencián vette kezdetét Aradon a ROHU00621 DENIM (Az egészségügyi állapot javítását célzó hálózatfejlesztés) című, az Interreg VI-A Románia–Magyarország Program által támogatott egészségügyi fejlesztési projekt. Az eseményen a régió vezetői, egészségügyi szakemberek és projektpartnerek vettek részt, hogy közösen tegyék le a jövő egészségügyi együttműködésének alapjait Békés és Arad megye között.

Elsőként Iustin Cionca, az Arad Megyei Tanács elnöke köszöntötte a résztvevőket, és részletesen bemutatta Békés és Arad megye együttműködésének több évtizedes történetét. Kiemelte a határon átnyúló, sikeresen megvalósított közös projekteket, amelyeknek köszönhetően a térség infrastruktúrája, szolgáltatásai és egészségügyi ellátása is folyamatosan fejlődik. Hangsúlyozta, hogy a most induló DENIM projekt a partnerség újabb mérföldköve, amely hosszú távon járul hozzá a lakosság egészségügyi helyzetének javításához és a területi kohézió erősítéséhez.

Molnár Sándor, Békés Vármegye Önkormányzata elnöke hangsúlyozta a határokon átnyúló partnerség jelentőségét és bemutatta a projekt fő célkitűzéseit: a korszerű egészségügyi infrastruktúra kialakítását, az adatmegosztás fejlesztését, valamint a közös prevenciós és egészségtudatossági programok elindítását. Beszédében kitért arra is, hogy a projekt kiemelten kezeli a daganatos, kardiovaszkuláris és diabéteszes betegségek megelőzését, illetve a fiatalabb generációk egészségtudatosságának növelését.

Ezt követően Florina Ionescu, az Arad Megyei Sürgősségi Kórház igazgatója ismertette az Arad megyei egészségügyi fejlesztések eredményeit, különös tekintettel a közelmúltban megvalósult infrastrukturális beruházásokra, mint például a kórház főépületének folyamatos felújítására és az új Onkológiai Központ átadására. Kiemelte, hogy az elmúlt években Arad megye egészségügyi rendszere több mint 150 millió euró fejlesztési forrást hasznosított, melynek köszönhetően nőtt a korai diagnosztika, valamint a személyre szabott onkológiai terápiák elérhetősége. A fejlesztések országos szinten is mintaként szolgálnak.

Zárásként Dr. Becsei László a Békés Vármegyei Központi Kórház főigazgatója mutatta be a magyar oldalon működő egészségügyi ellátó intézményeket Békéscsabán, Gyulán és Orosházán, valamint részletesen ismertette a Románia–Magyarország határon átnyúló program keretében korábban megvalósult közös projekteket. Beszédében hangsúlyozta, hogy ezek a fejlesztések hozzájárultak a lakosság jobb ellátásához, a kórházi infrastruktúra modernizációjához és a szakmai tudáscseréhez, ami a mostani projekt sikerének is alapja.

Szakmai program és helyszíni látogatások

A beszédek után a résztvevők szakmai tanácskozáson vettek részt, amely során tapasztalatot cseréltek a magyar és román egészségügyi rendszerek működéséről és kihívásairól. A program zárásaként meglátogatták a felújítás alatt álló Arad Megyei Sürgősségi Kórház főépületét, valamint a tavaly átadott, korszerű Onkológiai Központot.

A DENIM projekt jelentősége

A 9 millió eurós költségvetéssel induló DENIM projekt célja a minőségi egészségügyi szolgáltatásokhoz való egyenlő hozzáférés biztosítása, a területi kohézió erősítése, és a fenntartható egészségügyi fejlesztés megvalósítása Békés és Arad megyében. A projektpartnerek elkötelezettek amellett, hogy hosszú távon, szoros együttműködéssel hozzájáruljanak a határ menti térség lakosságának egészségesebb jövőjéhez. A projekt az Európai Unió Interreg alapjából kerül finanszírozásra, Románia és Magyarország társfinanszírozásával. Jelen közlemény tartalma nem feltétlenül tükrözi az Európai Unió hivatalos álláspontját.

Forrás: bmkk.eu