FELZÁRKÓZÁS-POLITIKAI EGYÜTTMŰKÖDÉSEK
TÁMOGATÁSA BÉKÉS MEGYÉBEN
A program bemutatása | Aktuális hírek | Pályázati felhívás – civil szervezetek részére | Rendezvények | Dokumentumok | Tudásmegosztás | Kapcsolat
A program bemutatása
Kedvezményezett neve:
Békés Megyei Önkormányzat
Projekt címe:
Felzárkózás-politikai együttműködések
támogatása Békés megyében
Projekt azonosító száma:
EFOP-1.6.3-17-2017-00013
Szerződött támogatás összege:
53 083 570 forint
Támogatás mértéke (%):
100%
Projekt tervezett befejezési dátuma:
2021. 04. 30.
A projekt célja:
a megyei szintű koordinációs és konzultációs rendszer kialakítása annak érdekében, hogy a felzárkózás-politikai együttműködések ne csak országosan és helyi, esetlegesen járási-, hanem a közigazgatás következő szintjén, a megyei szinten is kialakuljanak, rendszeressé váljanak, és esélyteremtő módon hassanak vissza az egyes települések lakosságának életére, növelve a szolgáltatásokhoz való egyenlő esélyű hozzáférést.
A projekt leírása:
A felhívás keretében támogatásra kerülő megyei szintű együttműködések hatékonyabbá teszik a feladatellátást és az önkormányzatok közötti párbeszédet valamint tudáscserét, ezáltal segítik a szolgáltatási hiányok felszámolását, meglévő eszközök, szolgáltatások összehangolását. Egyúttal a települési önkormányzatok számára a helyi esélyegyenlőségi programjaik (HEP) elkészítéséhez, felülvizsgálatához, végrehajtásához is inputtal szolgálhatnak.
A projekt középpontjában a partnerekkel való közös gondolkodás, a közös problémamegoldás képességének fejlesztése áll, melynek következtében lehetőség nyílik a problémák megyei szintű kezelésére, konkrét beavatkozások kidolgozására.
Az esélyegyenlőségi program eredményes végrehajtása érdekében kiemelt fontosságú, hogy a települési önkormányzatok, nemzetiségi önkormányzatok, közszolgáltató intézmények, oktatási intézmények, a megyei kormányhivatal valamint a közigazgatáson kívüli szereplők (civil, egyházi, gazdasági szféra képviselői) is aktívan bevonásra kerüljenek, velük valós együttműködések alakuljanak ki.
Ezen cél elérésére biztosítanak lehetőséget a Megyei Felzárkózási Fórum és munkacsoportjainak rendszeres ülései, valamint a közösségi együttműködést erősítő tematikus rendezvénysorozatok, melyek a projekt megvalósítása során rendszeres időközönként megrendezésre kerülnek.
Aktuális
Eredmények
A Békés Megyei Önkormányzat EFOP-1.6.3-17-2017-00013 kódszámú, „Felzárkózás-politikai együttműködések támogatása Békés megyében” c. kiemelt megyei projektjének megvalósítása lezárult.
A projekt legfőbb célkitűzése a célcsoportok (mélyszegénységben élők, romák, idősek, nők, gyerekek, fogyatékkal élők) szolgáltatási hiányainak, problémáinak feltárása volt, a vizsgált beavatkozási területek dimenzióiban.
A projekt keretében létrejövő Megyei Felzárkózási Fórum és az általa létrehozott tematikus munkacsoportok munkájának, valamint az elmúlt években lezajlott tematikus rendezvénysorozatnak köszönhetően elkészült – a feltárt szolgáltatási hiányokon alapuló és a megoldási lehetőségeket is felvázoló – Szolgáltatási Út Térkép.
Szintén a projekt keretein belül elkészült a Megyei Esélyteremtési Paktum, amely a Szolgáltatási Út Térképen alapuló együttműködések gyűjteménye. A dokumentum úgyszintén célcsoporti irányból összesíti a problémákat és a lehetséges megoldásokra vonatkozóan tartalmaz és fogalmaz meg intézkedési lehetőségeket.
A Békés Megyei Önkormányzat ezen projektjének időszaka alatt felkészült arra, hogy a megyében megjelenő felzárkózás-politikai célkitűzéseket támogató gondolatokkal azonosulva, koordinációs feladatot lásson el a Kormányzat és a települési szintek közötti esélyegyenlőségi és felzárkózás-politikai célkitűzések megvalósulása érdekében, a fenti dokumentumok segítségével.
Pályázati felhívás – civil szervezetek részére
Rendezvények
Az EFOP-1.6.3-17-2017-00013 azonosító számú, Felzárkózás-politikai együttműködések támogatása Békés megyében elnevezésű projektben 4 különböző tematikus rendezvényt kíván megvalósítani a Békés Megyei Önkormányzat.
I. Életvezetési tanácsadás rendezvény
A program célja: A program célja a résztvevő egyéni személyiségfejlesztése, a hétköznapi helyzetekben felmerülő hangulati, érzelmi, kapcsolati problémák kezelése, enyhítése. A résztvevők a beszélgetések során megismerik saját érzéseiket, kapcsolataikat, motivációikat.
A program további célja, hogy az egyének az esetleges problémák megoldására új ötleteket, új szemléletmódokat ismerjenek meg.
A résztvevők reális önismeretét alapul véve az életük nehézségeit feltérképezve, a munka világába való helytállásuk segítése valós élethelyzetekre, szituációkra épülő, a munkaerőpiacon jól hasznosítható gyakorlati ismeretek átadása révén. A műhelymunkák vegyes csoportokkal kerülnek megtartásra.
II. Családi életvitelre nevelés rendezvény
A program célja: A program célja, hogy a résztvevők a beszélgetések során megismerjék saját érzéseiket, kapcsolataikat, motivációikat. A résztvevők megismerkednek a családosok mindennapjaival, társadalmi fogadtatásukkal, a nagycsaládosokkal szembeni előítéletek meglétével.
A program további célja, hogy az egyének az esetleges problémák megoldására új ötleteket, új szemléletmódokat ismerjenek meg.
A résztvevők reális önismeretét alapul véve az életük nehézségeit feltérképezve, a munka világába való helytállásuk segítése valós élethelyzetekre, szituációkra épülő, a munkaerőpiacon jól hasznosítható gyakorlati ismeretek átadása révén. A műhelymunkák vegyes csoportokkal kerülnek megtartásra.
III. Adósságkezelési tanácsadás rendezvény
A program célja: A program célja, hogy a foglalkozás során adósságuk kezeléséhez kapjanak segítséget a résztvevők.
A beszélgetések során bizalommal forduljanak a szakértőkhöz, választ kapjanak az adósságaikkal kapcsolatos kérdéseikre.
A program további célja, hogy a résztvevők a jövőbeli pénzügyeikkel kapcsolatban tanácsokat, ötleteket kapjanak a rendezvény során, melyeket valóban hasznosítani tudnak a közeljövőben. A műhelymunkák vegyes csoportokkal kerülnek megtartásra.
IV. Pénzügyi integráció rendezvény
A program célja: A program célja, hogy a foglalkozás során pénzügyi tudatosságot tanuljanak a résztvevők.
A beszélgetések során bizalommal forduljanak a szakértőkhöz, választ kapjanak a pénzügyekkel kapcsolatos kérdéseikre.
A program további célja, hogy a résztvevők a jövőbeli befektetéseikkel kapcsolatban tanácsokat, ötleteket kapjanak a rendezvény során, melyeket valóban hasznosítani tudnak a közeljövőben. A műhelymunkák vegyes csoportokkal kerülnek megtartásra.
Dokumentumok
Vonatkozó jogszabály:
2003. évi CXXV. törvény
az egyenlő bánásmódról és az esélyegyenlőség előmozdításáról
Érvényben lévő Járási Esélyteremtő Programtervek:
Békéscsaba
Gyomaendrőd
Gyula
Orosháza
Sarkad
Tudásmegosztás
A felzárkózási együttműködések színterei Magyarországon
Békés Megyei Család, Esélyteremtő és Önkéntes Ház
EFOP-1.6.3-17-2017-00013, Felzárkózás-politikai együttműködések támogatása Békés megyében
Fogyatékkal élők helyzete – Balázsné Nelhübel Henriette (MFF Békéscsaba, 2018.11.29.)
Gyermekek helyzete – Kovács Edina (MFF Békéscsaba, 2018.11.29.)
Idősek helyzete – Kovács Edina (Békéscsaba, MFF 2018.11.29.)
Mélyszegénységben élők és romák helyzete – Toszeczky Renáta (Békéscsaba, MFF 2018.11.29.)
Nőkhelyzete – Toszeczky Renáta (Békéscsaba, MFF 2018.11.29.)
Kapcsolat
Békés Megyei Önkormányzati Hivatal
5601, Békéscsaba, Árpád sor 18., Pf. 118.
Telefonszám: +36-66-441-141
E-mail cím: onkormanyzat@bekesmegye.hu
Méhi Gabriella, projektmenedzser
E-mail cím: mehi.gabriella@bekesmegye.hu
Szabó Szilvia, felzárkóztatási munkatárs
E-mail cím: szabo.szilvia@bekesmegye.hu